Dlažba, která neklouže

Chcete-li ladit vnitřek i vnějšek Vašeho domu do nejmenšího detailu, myslete na to, že ne každá dlažba, která vynikne v interiéru, je vhodná na venkovní terasu. 

Co musí splňovat kvalitní venkovní dlažba? Jaké vlastnosti venkovní dlažby jsou důležité?

V exteriérech je vždy podstatné, aby dlažba odolávala nepřízním počasí a zároveň byla bezpečná pro pohyb, tedy aby byla mrazuvzdorná, protiskluzová a otěruvzdorná. Mezi velmi ceněné vlastnosti dobré venkovní dlažby patří dále odolnost proti nečistotám a snadná údržba.

V tomto článku se zaměříme na protiskluznost. Jak poznat, která dlažba na terasu neklouže? 

Na první pohled vypadá vše jasně, dlažba je protiskluzná, když neklouže, ale takto jednoduché to zase není.

Z praxe víme, že uklouznout se dá na jakémkoliv třeba i sebedrsnějším povrchu, a to zvláště v zimních měsících.

Míru protiskluznosti definují normy, které současně stanovují jak tuto vlastnost testovat. Výrobci potom zpravidla nechávají své produkty otestovat u certifikovaných laboratoří, které na základě výsledků testů vystaví certifikát.

U betonové dlažby pro terasy je používána norma ČSN 72 5191, která zjišťuje u dlažby hodnotu koeficientu tření μ a podle jeho hodnoty následně dlažbu zařadí do jedné ze čtyř tříd:         

 Třída T1 μ < 0,20Povrch extrémně nebezpečný
 Třída T2 0,20 ≤ μ ≤ 0,40Povrch nedostatečně bezpečný
 Třída T3 0,40 ≤ μ ≤ 0,75Povrch bezpečný
 Třída T4  μ > 0,75Povrch velmi bezpečný

Ve většině zemí je schválena metoda stanovení úhlu skluzu a kluzných vlastností pro pracovní prostory a plochy s nebezpečím uklouznutí v souladu s německou normou DIN 51 130.

Podle této normy je protiskluznost testována na nakloněné rovině. Výsledkem jsou známé hodnoty protiskluznosti dlažeb R9 až R13, kde R13 je hodnota nejvyšší.  

Norma říká, že takovou dlažbu je možné využívat v nejnáročnějších výrobních provozech jako například v rafinériích tuků, koželužnách a nebo na jatkách, či výrobnách uzenin a lahůdek.

Trochu divoká definice, ale pamatujme, že norma je primárně určena pro testování pracovních prostor a prostor kde se ve větší míře pohybuje veřejnost. Například její nejnižší třída R9 je dostačující pro dlažby do laboratoří, masážních místností, ordinací praktických lékařů, místnosti pro žehlení a mandlování, nebo pro zájmové kroužky.     

Jak si tyto hodnoty přebrat, chceme-li si položit dlažbu kolem bazénu, obložit venkovní schodiště nebo jen nekrytou terasu?

Pro tyto účely lze doporučit dlažbu, jejíž protiskluznost dosahuje třídy R11, popř. R12 a současně mít na paměti, že určitá míra opatrnosti a to nejen v zimě a na mokru, nám může ušetřit spoustu starostí.